Legionelloza – mniej znany zabójca

Legionelloza, czyli choroba legionistów, jest to zakaźna choroba dróg oddechowych, którą wywołuje bakteria Legionella pneumophila. Łagodniejszą postacią zakażenia tą bakterią jest gorączka Pontiac. Jest ona jednak mniej niebezpieczna i w przeciwieństwie do typowej legionellozy nie powoduje zapalenia płuc.

Przyczyny i objawy legionellozy

Bakteria Legionella pneumpphila jest powszechną bakterią, występującą w wilgotnych środowiskach, takich jak rzeki, stawy, a także instalacje wodno-kanalizacyjne. Istnieje zatem prawdopodobieństwo pojawienia się jej w instalacji klimatyzacji, basenach, pod prysznicem. Gorączka Pontiac, łagodniejsza postać legionellozy, cechuje się grypopodobnymi objawami. Od momentu zakażenia do czasu wystąpienia objawów może minąć od kilku godzin do nawet trzech dni. Do głównych symptomów włącza się gorączkę, dreszcze, kaszel, bóle mięśni, osłabienie, trudności w oddychaniu, a także biegunki i wymioty. Choroba trwa do 5 dni i sama ustępuje.

O znacznie cięższym przebiegu mówi się w przypadku typowej legionellozy. Po okresie inkubacji, wynoszącym nawet trzy tygodnie, zakażona osoba zaczyna cierpieć na bóle głowy i mięśni, wysoką gorączkę, zapalenie płuc, krwawy kaszel, duszności, wymioty. Bardzo często choroba ta prowadzi do śpiączki i niewydolności oddechowej.

Leczenie legionellozy

Leczenie nie jest potrzebne przy gorączce Pontiac, ponieważ po kilku dniach łagodna choroba ustąpi sama. Jednak w przypadku ciężkiego przebiegu legionellozy, w leczeniu niezbędne są antybiotyki odpowiednie przy zapaleniu płuc. Przy bardzo wysokiej gorączce, lekarze włączają leki redukujące temperaturę ciała. Leczenie może potrwać nawet trzy tygodnie.

Nie należy ignorować tej choroby, ponieważ jej śmiertelność waha się od kilku do nawet 80% (jest zależne od wieku, współistniejących chorób, czasu zaczęcia leczenia).