Depresja to bardzo poważna i utrudniająca życie choroba. Obecnie cierpi na nią coraz więcej osób w różnym wieku i nie omija ona także nastolatków czy seniorów. Warto więc wiedzieć, jak radzić sobie z tą chorobą, aby w miarę szybko uzyskać poprawę stanu zdrowia.
Jak leczyć depresję?
Każda osoba, która podejrzewa u siebie depresję powinna jak najszybciej udać się do lekarza psychiatry. Ważne jest aby tak poważnej choroby nie leczyć u lekarza rodzinnego, ponieważ nie ma on dostatecznej wiedzy i zwykle stosuje przestarzałe i mało skuteczne leki.
Nie należy obawiać się wizyty u psychiatry, bo jest to taki sam specjalista jak każdy inny. Na pierwszej wizycie lekarz psychiatra przeprowadza szczegółowy wywiad. W jego ramach wypyta chorego o występujące objawy oraz o leczenie innych chorób przewlekłych. W przypadku niezbyt nasilonej depresji bardzo często wystarczy jedynie psychoterapia pod okiem doświadczonego terapeuty. Gdy objawy są bardziej zaawansowane lekarz decyduje o tym, jakie wprowadzić środki farmakologiczne. Podstawową metodą zwykle są leki o działaniu antydepresyjnym czyli podnoszącym nastrój. Warto wiedzieć o tym, że nie działają one od razu, tylko po kilku tygodniach. Dlatego tak ważne jest aby pacjent szybko zgłaszał się do poradni zdrowia psychicznego. Oprócz tego wielu pacjentom przepisuje się doraźne leki o działaniu uspokajającym. Jeśli zachodzi taka potrzeba to pacjent otrzymuje także receptę na leki nasenne.
Pacjenci u których rozpoznano depresję oprócz recepty na leki otrzymują zwykle cały szereg zaleceń dotyczących zachowań, które mogą przyspieszyć wychodzenie z choroby. Zwalczenie depresji wymaga wprowadzenia kilku zmian w stylu życia. W procesie zdrowienia bardzo pomocne jest także optymistyczne nastawienie i wsparcie bliskich.