Choroba wrzodowa żołądka jest niezwykle poważna i wiąże się z potencjalnymi powikłaniami, które mogą być bardzo niebezpieczne. Tym samym w przypadku wystąpienia przewlekłych bólów brzucha należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny i podjęcia diagnostyki.
Wrzody żołądka – skuteczne leczenie
Wówczas koniecznym do przeprowadzenia badaniem jest gastroskopia. Umożliwia potwierdzenie choroby oraz wykrycie obecności wrzodów. Główną metodą w zakresie leczenia wrzodów żołądka jest usunięcie, czyli eradykacja zakażenia, jakim jest Helicobacter pylori.
Wówczas stosowane są antybiotyki oraz leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego. Jednak szczegółowy schemat leczenia ustalany jest indywidualnie przez lekarza. Skuteczność eradykacji uzależniona jest od bardzo wielu czynników. Duży wpływ na efektywność leczenia ma dyscyplina pacjenta dotycząca ograniczeń w diecie oraz stylu życia. W przypadku występowania silnych objawów wrzodów żołądka ulgę przynoszą między innymi leki dostępne bez recepty, które zobojętniają sok żołądkowy. Zawierają między innymi związki glinu, magnezu, wapnia. Natomiast leczenie chirurgiczne podejmowane jest zwłaszcza w sytuacji, kiedy dojdzie do powikłań w związku z wystąpieniem wrzodów żołądka czy też dwunastnicy. Powikłania mogą nierzadko zagrażać życiu. Jest to między innymi krwotok, przewlekłe krwawienie, które prowadzi do niedokrwistości, ale także bliznowacenie prowadzące do niedrożności mechanicznej.
Kolejnym ciężkim powikłaniem może być perforacja ściany żołądka, co wiąże się z pilną interwencją chirurgiczną. Konieczne jest zatem przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarzy oraz stosowanie odpowiedniej diety.