Przyczyną wystąpienia tej choroby jest nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Większe ryzyko wystąpienia jej jest związane z niedoborem witaminy D, czy przebyte infekcje.
Wystąpienie zespołu Devica może być ściśle związane z wytwarzaniem przez organizm przeciwciał, które atakują układ nerwowy, a w szczególności rdzeń kręgowy, a także nerw wzrokowy, co może prowadzić do ślepoty oraz niedowładu kończyn. Choroba ta najczęściej pojawia się u osób stosunkowo młodych, bo w wieku 30-40 lat. Zdecydowanie częściej zapadają na nią kobiety.
Zespół Devica – czym się objawia ta zabójcza choroba?
W pierwszym etapie choroby zwanej pierwszym rzutem objawy mogą być nieco lżejsze. Zależą one w dużej mierze od obszaru, który został u danej osoby zaatakowany chorobom. Do typowych objawów można zaliczyć m.in. problemy z załatwianiem się, objawy związane ze wzrokiem, jak mniejsza ostrość widzenia, czy bóle gałek ocznych, a także zabuczenia czucia. Oprócz tego mogą wystąpić objawy, które na pierwszy rzut oka nie są ściśle związane z tą chorobą. Może to być np.:. Czkawka, zaburzenia świadomości, problemy ze słuchem, czy nieregularnym miesiączkowaniem. U niektórych osób nie występują kolejne rzuty, a objawy w całości ustępują, lecz u 80-90%, choroba w dalszym ciągu się rozwija. Zazwyczaj, zwłaszcza w przypadku, w którym zespół Devica nie jest leczony, kolejne rzuty dają coraz poważniejsze objawy. Dalszy rozwój choroby może prowadzić do całkowitej utraty wzroku lub utraty widzenia w jednej gałce ocznej, a także zauważalnej niesprawności. Ryzyko wystąpienia tak ciężkich objawów, a także śmierci, na którą jest narażone 20-30% chorych można zredukować poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia.