Jak porządnie odpocząć?

Życie w dwudziestym pierwszym wieku jest trudne, bo niesie ze sobą konieczność łączenia w codzienności przeróżnych spraw, obowiązków i nadprogramowych zadań. W wyniku bezustannego działania na pełnych obrotach koniec końców dochodzi zwykle do wyczerpania wszystkich zasobów energetycznych, ale też i zasobów psychicznych, takich jak motywacja, chęć i dobre samopoczucie.

Przemęczony organizm?

W przypadku gdy przemęczenie organizmu rzeczywiście jest skutkiem przepracowania, najlepiej wziąć sobie chociażby ze dwa dni wolnego w pracy albo od razu założyć, że cały następny weekend poświęca się wyłącznie sobie i przeznacza się go w całości na odpoczynek. Warto także pomyśleć nad wzmocnieniem organizmu. Jak więc potem to wolne wykorzystać? Jak dobrze odpocząć, by wrócić do pracy lub innych obowiązków z pełną gotowością i bateriami energetycznymi naładowanymi do pełna?

Dni na odpoczynek

Podczas tych wyznaczonych specjalnie dni odpoczynku, przeznaczonych do zregenerowania ciała i ducha, niewskazane będzie korzystanie z jakichkolwiek urządzeń. Najlepiej powiedzieć wszystkim wokół, że będzie się offline przez najbliższych czterdzieści osiem godzin, a potem wyciszyć telefon, odłożyć go na bok, zasnąć laptopa i odłączyć Internet od sieci. Ten wolny czas nie powinien być przeznaczony ani na robienie zakupów w sieci, ani na granie w gry komputerowe, ani też na oglądanie seriali. Czynności wydają się przyjemne, jednakże w rzeczywistości zaśmiecają one umysł i wcale nie pozwalają odpocząć, bo tylko dają tylko pewną namiastkę prawdziwego relaksu i jedynie zabierają czas, który można by było znacznie lepiej wykorzystać.

Na przemęczenie organizmu dużo lepiej zadziałają więc sesje medytacji, joga i pilates, długie spacery po lasach i parkach albo po prostu czytanie książek. Ciekawym sposobem na wartościowe spędzenia wolnego czasu będzie też przygotowanie jakiejś nietypowej potrawy, upieczenie ciasta albo po prostu powertowanie w starych zakurzonych książkach kucharskich. Niektórym sposób się układanie puzzli albo kolorowanie kolorowanek dla dorosłych. Jeżeli całe dwa dni rzeczywiście zostaną przeznaczone na tego typu aktywności, nie ma takiej możliwości, by ktokolwiek po spędzonym w ten sposób czasie nie poczuł się zregenerowany i odprężony.