Migrena to przewlekła i uciążliwa choroba, która utrudnia życie kilku milionom Polaków. Głównym objawem migren są bóle głowy o wyjątkowo dużym nasileniu. Ich siła jest tak duża, że z reguły nie pomagają klasyczne tabletki przeciwbólowe.
Jak wyglądają bóle migrenowe?
Migreny mają najczęściej postać ataków bólowych, gdzie ból obejmuje połowę głowy i występuje w czasie od kilku godzin do nawet trzech dni. Ból głowy jest najczęściej jednostronny, pulsujący i bardzo silny. Migrenie towarzyszy cały szereg innych nieprzyjemnych objawów takich jak: mdłości, wymioty, nadwrażliwość na dźwięki i światło. Część pacjentów cierpi na tak zwane migreny z aurą, gdzie na krótko przed pojawieniem głównego bólu głowy występują pewne typowe objawy.
Mogą to być zaburzenia wzroku, zaburzenia mowy, zaburzenia czucia. Natomiast na kilka godzin przed aurą mogą występować pewne objawy zwiastujące zbliżanie się migreny takie jak: zmęczenie, niepokój, wzmożona potliwość, drętwienie ciała czy uporczywe ziewanie.
Co robić gdy podejrzewamy u siebie migrenę?
Osoby u których regularnie występują silne jednostronne bóle głowy powinny skonsultować to u lekarza neurologa. Jest to bardzo ważne, bo niekiedy migrena może zwiastować bardzo poważne choroby, wymagające natychmiastowej interwencji.
Sama migrena jest diagnozowana na podstawie objawów zgłaszanych przez pacjenta. Celem diagnostyki zastosowanej przez neurologa jest wykluczenie występowania poważnych chorób. W tym celu wykonywane są takie badania jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, doppler tętnic szyjnych oraz prześwietlenie RTG odcinka szyjnego. Jeśli poważne choroby zostaną wykluczone lekarz zaleca dalsze leczenie. Podstawowymi lekami które stosuje się w przypadku występowania migren są leki tryptany, wydawane tylko na receptę. U około 70% pacjentów są one skuteczne, jednocześnie nie powinno się ich nadużywać, ze względu na skutki uboczne oraz możliwość pojawienia się bólów z odbicia. Wspomagająco można stosować także leki przeciwbólowe takie jak Ibuprom czy Paracetamol, jednak tylko u niewielkiej części pacjentów są one wystarczające jako jedyne stosowane leki. Z kolei u pacjentów u których występuje bardzo dużo migren w miesiącu, lekarz neurolog zleca leczenie profilaktyczne.
Oznacza to, że trzeba nie tylko w czasie ataku ale regularnie, przez cały czas przyjmować wybraną grupę leków, na przykład przeciwpadaczkowe, antydepresyjne czy zwalniające rytm serca.