Medycyna to taki obszar wiedzy, który prędzej czy później, staje się obiektem zainteresowań prawie każdego człowieka.
Jest to tak rozległa dziedzina, że sporo informacji stanowi intrygujące ciekawostki dla laika. Warto przybliżyć kilka informacji, które mogą zadziwić i czasami nawet sprawić, że o ciele ludzkim ( i nie tylko ) oraz medycynie będzie się nieco inaczej myślało.
Ciekawostki o prionach – co to w ogóle są priony?
Z pozoru niegroźne cząsteczki białkowe tworzą w organizmie cząsteczki zakaźne, czyli właśnie priony. Są to najmniejsze czynniki zakaźne, mniejsze od wirusów, grzybów i bakterii. Wszystkie znane choroby przez nie wywoływane kończą się śmiercią. Medycyna bowiem nie zna jeszcze skutecznej metody, aby odwrócić niszczące działanie prionów na mózg i tkanki nerwowe.
Oprócz ludzi na choroby prionowe narażone są także zwierzęta. Najbardziej rozpowszechniona jest ona wśród owiec. Odkryto bowiem związek między prionową chorobą kłusową (trzęsawka, skrapie, kołowacizna) a moczem owczym. Priony znajdujące się w moczu mogą przez dziesiątki lat przetrwać, np. na łące i wciąż zarażać kolejne stada.
Kwas nikotynowy – dobry dla człowieka?
Wiadomo, że palenie tytoniu i wchłanianie nikotyny nie służy organizmowi ludzkiemu. Dlaczego więc kwas nikotynowy jest potrzebny i ma pozytywne działanie? Jest to powszechnie znana witamina PP lub inaczej niacyna. Wspomaga układ nerwowy, pracę hormonów, itp. Oczywiście nie ma związku z paleniem!
Problem sercowy
Przyjęło się, że u człowieka serce znajduje się po lewej stronie. Jednak to tylko utarty pogląd. W rzeczywistości serce umiejscowione jest pośrodku klatki piersiowej. Zdarzają się przypadki urodzeń, gdzie serce okazuje się być po prawej stronie. Nazywa się to dekstrokardią i zdarza u 0,0014 procenta ludzi.
Zaskakujący jest wpis o prionach. Zasługuje to na rozwinięcie tematu…