Choroby cywilizacyjne związane są z rozwojem ludzkości, zmianami środowiskowymi oraz społecznymi. Jedną z najpoważniejszych i najszybciej rozwijających się chorób cywilizacyjnych jest cukrzyca. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2030 roku liczba chorych na świecie przekroczy 380 mln osób.
Cukrzyca i jej typy – to warto wiedzieć
Cukrzyca uznawana jest za chorobę metaboliczną objawiająca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Jej występowanie spowodowane jest nieprawidłową pracą trzustki odpowiedzialnej za wydzielanie insuliny. Wyróżnia się cukrzycę typu I i II. Pierwsza występuje rzadziej, najczęściej u osób młodych. Cukrzyca typu drugiego pojawia się zdecydowanie częściej i jest bezpośrednio związana z rozwojem cywilizacyjnym, trybem życia oraz stosowaną dietą. Choroba rozwija się powoli i wywołana jest zaburzeniem działania bądź wydzielania insuliny przez organizm człowieka.
Czynniki cywilizacyjne wpływające na rozwój cukrzycy
Pojawienie się cukrzycy typu drugiego jest bezpośrednio związane z otyłością oraz brakiem aktywności fizycznej. W wyniku zwiększania się objętości komórek tłuszczowych dochodzi do nieprawidłowego działania glukozy. Na zachorowanie narażone są w szczególności osoby prowadzące siedzący tryb życia, regularnie palące papierosy i spożywające alkohol. Czynnikiem zwiększającym ryzyko występowania cukrzycy jest także przewlekły stres oraz brak odpoczynku i relaksu. Leczenie polega na zmianie stylu życia oraz nawyków żywieniowych, a także podawaniu farmaceutyków zmniejszających oporność działania insuliny. Cukrzyca nazywana jest cichym zabójcą. Nieleczona może powodować wiele powikłań, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do śmierci.
Straszna choroba, ale każdy powinien być świadomy, że prowadząc zdrowy tryb życia może jej uniknąć.